30 Temmuz 2012 Pazartesi

ZEMBEREKKUŞU'NUN GÜNCESİ-HARUKİ MURAKAMİ

ORJİNAL ADI: NECİMAKİ-DORİ KURONİKURU 
YAZARI: HARUKİ MURAKAMİ
FRANSIZCADAN ÇEVİREN:NİHAL ÖNOL
3.BASKI:KASIM 2010
YAYINEVİ:DOĞAN KİTAPMerhabalar canlarım yeni bir kitap ile karşınızdayım farkındayım buda uzun sürdü ama bahaneye gerek yok ben herşeyin farkındayım yaz gelince sıcaklardan mıdır nedir benim kitap okuma hızımda bir düşüş baş gösteriyor kışın okuduğum kadar hızlı okuyamıyorum bunu anladım bu sene ve bu yüzden gerçekten .ok canım sıkılıyor kitaplığım hiç büyümüyormuş hep yerinde sayıyormuş gibi geliyor üzülüyorum:(( Kış gelsin de bu gidişe bir dur d,iyeyim artık değil mi?? Neyse kitabımıza geçmeden önce Murakami'nin okumadığım sadece 1Q84 kitabının kaldığını onu da en kısa zamanda okuyacağımı belirtmekten ayrı bir zevk duyduğumu da belirtmeden geçemiyiciğim:)

TORU OKADA: Başkahraman.İşsiz;günlerini ev işleri yaparak geçiriyor.Sussuz bir kuyunun dibine indiği gün hayatı değişiyor...
KUMİKO OKADA: Toru Okada'nın karısı,gazeteci.Ortadan kayboluyor.
MAY KASAHARA:Toru Okada'ya arkadaşlık eden yeniyetme kız.
MALTO KANO: Bedensel zerrecikler takıntısı olan kırmızı şapkalı medyum.
GİRİT KANO: Malto Kano'nun kız kardeşi ve yardımcısı.Geçmişi fiziksel acılar ve intihar girişimleri ile dolu.
NOBORU VATAYA: Kumiko'nın ağabeyi.Toru Okada'nın düşmanı.Kötü politakacı.
TEĞMEN MAMİYA:İkinci Dünya Savaşı'nda sayısız acılar yaşamış,toplama kampalrında kalmış ama bir türlü ölmemiş,yaşamaya mahkum yaşlı adam.
MUSKAT AKASAKA:Toru Okada'yı himaye eden gizemli kadın.
TARÇIN AKASAKA:Muskat Akasaka'nın mükemmel fakat hiç konuşmayan oğlu.
ZEMBEREKKUŞU: Her gün ötüşüyle dünyanın zembereğini kuruyor,ancak görevini bir gün ihmal edince işler karışıyor.
NOBORU VATAYA:Kaybolmasıyla Okada ailesinin hayatının değişmesine neden olan kedi.Namı diğer Uskumru.

Kitabın arka kapağında kahramanlarımızı tanıtmışlar ve benim de çok hoşuma gittiği için sizinle bunu paylaşmak istedim.Zaten kişilerin karşısında da kim oldukları ve nelere sebebiyet verdikleri belirtildiği için çok fazla bir açıklama da bulunmayacağım sizlere sadece şunu söyleyeceğim evet bir zemberekkuşu var ve birgün ötmüyor dünyanın zembereğini kurmuyor ve olanlar işte ozaman başlıyor.Toru Okada'nın o kuyunun dibine inip hayatının değişmesi de bununla bağlantılı zaten.Kurulu düzende dönen çarklardan bir tanesi yerinden oynadı mı diğer çarklarda hemen onun peşinden gidiveriyor işte Toru Okada'nın başına gelenler bu yönde.

Dediğim gibi Zemberekkuşu'nun güncesi ile birlikte Murakami'nin geriye sadece 1Q84 kitabı kaldı ve onu da çok merak etmekteyim anlayacağınız üzere ben tam bir Muarakami bağımlısıyım canım bazen bir kitap okurkan Murakami'yi okumayı istiyor ve hemen elimdekini bırakıp daha öncekilerden bir tanesi alıyorum altı çizili olan yerleri okuyorum krizimi geçiyorum:)) Biliyorum aranızda hala Murakami okumayan var erteleyenler var hiç saklanmayın sizleri buradan görebiliyorum:) onun için daha fazla ertelemeyin diyorum ve altı çizili cümlelere geçiyorum sizleri de seviyorum:))

ALTI ÇİZİLENLER:

''Bir insan için bir başka insanı derinliğine tanımak olası mıdır?Birini gerçekten tanımak,hem zaman hem de içtenlikle harcanacak çaba ister,ama gene de özüne ne derece yaklaşılabilir ki?'' (SAYFA:36)

''İnsan,başkalarını aldatmadan önce kendini aldatmayı bilmeli.Söylesene Zemberekkuşu.cesur olanlardan mısın sen?''(SAYFA:79)

''Acı çekmek,hayattaki en büyük haksızlıktır.''(SAYFA:112)

''Anladığım tek bir şey vardu:insan büyüdükçe acılar da artıyordu.''(SAYFA:113)

''Ağlamak ya da yakınmak,acıyı hiçbir zaman hafifletmez,tam tersine büsbütün acınacak bir durum yaratır.''(SAYFA:113)14 yorum:

 1. hiç okumadığım ama merakla okumayı beklediğim yazarlardan , umarım yakında okurum.Bu arada kitap okuma hızım benim bazen sebepsiz yavaşlar ama eski haline döner , umarım seninki de kısa sürsün:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence kesinlikle okumalısın bu şekilde nedenlerini sıralamaya kalksam uzun sürebilir o yüzden sen bence bir evvel oku:) İnşallah çok san sıkıcı bir durum onun için kışın gelmesini istiyorum:)

   Sil
 2. Altı çizili cümlelerin benzerleri kitapta bol bol geçiyorsa bu kitabı mutlaka okurum :)

  http://www.kitapkolik.net

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Altı çizili cümlelerin daha nicesi Murakami'nin kitabında geçiyor o yüzden mutlaka okumalısın:)

   Sil
 3. Benim kadar murakami tutkunu birisini görmek çok mutlu edici :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)) o zaman Allah bizi hep Murakami tutkunları ile karşılaştırsın:)))

   Sil
  2. Bende varım tüm kitaplarını okudum ve Zemberekkuşunun güncesini az önce bitirdim.

   Sil
 4. murakami'nin sahilde kafka'sı var okunmak için bekliyo demek ki saklananlardan biriyim ben de =)
  blogunuzu yeni keşfettim, kahveye bize de bekleriz sevgiler ;)

  olcayinwinterfall.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bak işte en sevdiğim blogger tipi saklandığını itiraf eden blogger tipidir:) ben bekletmemenızı öneririm:)

   bloguma hoşgeldiniz,seve seve kahveye gelirim:))

   Sil
 5. sedacim bu kitabiyla tanistim murakamiyle ve cok sevdim kalemini.ardindan imkansizin sarkisini okudum ama diger kitaplarini da mutlaka elimdekiler bitince okuyacam.dunde imkansizin sarkisini seyrettim baska su japonlar ya :)))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. prensesim çok sevindim beğenmene ben de ta bir Murakami manyağı oldum diyebiliriz:) ama imkansızın şarkısını izlemedim açıkçası korkuyorum kitabın tadıı bozarım diye sence izlemeli miyim??

   Sil
 6. evet beni de bir murakami tutkunu yaptiniz:) sahilde kafkasini okudum su an imkansizin sarkisi bitmek uzere bu gune kadar okudugum kurgusu mukemmel bir yazar sevgiyle kalin:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bunu duymak çok güzeldi teşekkür ederim:)) o zaman yeni Murakami kitaplarında buluşmak üzere diyelim :))

   Sil

değerli yorumlar