23 Mayıs 2013 Perşembe

MİLLİ MÜCADELEDE ÇAMLICA'NIN ÜÇ GÜLÜ-HIFZI TOPUZ


Kitabın Adı: MİLLİ MÜCADELEDE ÇAMLICA'NIN ÜÇ GÜLÜ
Yazarı: HIFZI TOPUZ
Yayınevi: Remzi Kitabevi
Basım: 15
 
 
 
Hepinize selam arkidişler biliyorum ben böyle arada bir kaybolup duruyorum karabatak gibi buraya yazmak istemediğimden değil hem işlerin yoğunluğundan hem de başka sebeplerden (!) uzun zamandır fırsat bulamıyordum ama yeniden elimden geldiğince aranızda olmaya çalışacağım canlarım.
 
 
 
Madem geri döndüm kitabımızda en son okuduğum Çamlıca'nın üç gülü olsun dedim. Milli Mücadelede Çamlıca'nın Üç Gülü İstanbul'un işgal yıllarında Çamlıca tepesinde yaşayan Perihan, Neriman ve Ümran adlı kız kardeşlerin İngiliz yanlısı babaları Hulusi Bey'e rağmen Milli Mücadeleye yaptıkları katkıları, aile ilişkilerini, ilk aşklarını, ilk tecrübelerini yaşamlarına dair ne varsa onları anlatıyor.
 
 
Ben kitabı beğendim yalnızca kitabın ismi itibari ile Perihan,Neriman ve Ümran'a dair daha çok şey bilmek isterdim yani kitapta daha onların hakkında daha çok bilgi olsun isterdim bunun yerine Milli Mücadele sırasında yaşanılan zorluklar girilen mücadeleler, yapılan planlar anlatılmış. Belki de Çamlıca'nın üç gülü hakkında pek bir şey öğrenemeyişimizin nedeni bu üç kız kardeşin gerçekten yaşayıp yaşamadığı asıl kimliklerinin bilenememesine de borçlu olabiliriz zira yazarımız da kitabın sonunda bunun böyle olduğuna dair bize küçük de olsa bilgi veriyor.
 
 
Ben yine de kitabı okumanızı Milli Mücadele sırasında kadın, erkek, genç, yaşlı demeden kocaman bir ülkenin birlik olup nelerin altından kalktığını, neleri göğüslediğini ve sonunda zafere nasıl ulaştıklarını sizlerin de şahit olmanızı isterim. Özellikle bu dönemlerde...
 
 
''Biz Çamlıca'nın üç gülüyüz,
Aşk bahçesinin bülbülüyüz,
Dillerde gezer söyleniriz,
Gamsız yaşarız eğleniriz...''  

2 yorum:

değerli yorumlar