26 Eylül 2012 Çarşamba

NİETZSCHE AĞLADIĞINDA-IRVIN D.YALDOM

Kitabın Adı: NİETZSCHE AĞLADIĞINDA
ORİJİNAL ADI: WHEN NİETZSCHE WEPT
YAZARI: IRVIN D.YALDOM
İNGİLİZCEDEN ÇEVİREN:AYSUN BABACAN
YAYINEVİ: AYRINTI YAYINLARI
BASIM:46.BASIM 2012

Nietzsche Ağladığında  çok çok sevdiğim iş yerinden hem arkadaşım,hem büyüğüm olan çalışma arkadaşımın bana doğum günü hediyesi hep okumaya çekindiğim bir kitaptı aslında Nietzsche Ağladığında ama korktuğum gibi olmadı tıkır tıkır ilerledi ve uzun zamandır ilk kez bie kitabı okurken bitmesini istemedim keşke daha önce okusaymışım korkmama gerek yokmuş.Bana bu kitabı hediye ettiği içinde ayrıca teşekkür ederim canım kuşuma:))

Şimdi kitabımızın konusuna gelecek olursak eğer doktor Josef Breuer'ın ve Frederic Nietzsche'yi içine düştüğü amansız ümitsizlik vakasından kurtarabilmek için tedavi etmeye ikna edilmesi ile başlıyor.Zorda olsa doktorumuz ikna etmeyi başarıyor Nietzsche'yi tedavi etmeye başlıyor.İlk önce teşhisini koyuyor doktor Breuer Nietzsche ağır bir migren hastaı meğersem ve içinde bulunduğu bütün septomlar bunu işaret ediyor.Bir kez girdiği migren krizinden tedavisi altına girmeyi reddettiği Breuer kurtarıyor ve Nietzsche doktorunun kulağına o kriz esnasında iki kelime fısıldıyor ''Yardım et!'' bu iki kelimeyi duyan doktor Breuer artık hastasını bırakmamaya kesin karar veriyor...

Bu olaydan sonra Nietzsche'yi kendisini içinde bulunduğu amansız ümitsizlikten kurtarması kendisine yardım etmesi için ikna ediyor doktor Breuer evet tam tersi bir çare buluyor zira doktor da tıpkı Nietzsche gibi aynı dertten muzdarip bu şekilde kendisini tedavi ettirerel Nietzsche'nın de içinde bulunduğu durumu kendisine itiraf etmesini amaçlıyor sevgili doktorumuz.Bakalım başarılı olabilecek mi??

Evet fazla anlatamak istemiyorum bana kalsa çok yazarım ama eğer benim gibi okuma da gecikenler varsa eğer bir an önce başlasınlar isterim ve altını çizdiğim bir çok cümleden bir kaçını sizinle paylaşırım canlarım


ALTI ÇİZİLENLER: 

''Benim de önümde şafaklar var,ama hiçbiri renkli değil..''(Sayfa:34)

''Saatlerin,günlerin,yılların koşturmasını durdurmanın bir yolu da yoktu.'' (sayfa:64)

''Ben hatayı fazla güvenmekle yaptm.Telrar güvenmeye hazır değilim;buna gücüm de yok.''(Sayfa:82)

''Bir insanın kendine karşı en büyük ödevi hakikati keşfetmektir.''(Sayfa:87)

''Ümit kötülüklerin en kötüsüdür,çünkü işkenceyi uzatır.''(sayfa:90)

''Korkuların karanlıktan doğmadığını anladım;korkular da yıldızlar gibi hep oradadırlar,ama gün ışığı onları gizler.'' (Sayfa:214)

''Aşık,seven kişi değildir;aslında o,sevdiği kişinin mutlak sahibi olmayı amaçlar.Bütün isteği,tüm dünyayı o değerli malından soyutlamaktır.Alıntıları başında nöbet tutan ejderha kadar alçak ruhludur.Dünyayı falan sevmez,tersine tüm diğer canlılara karşı bir umutsuzluk içindedir.'' (Sayfa:218)

''Tabii acı çekeceksin,görmenin bedelidir bu.Tabii için korkuyla dolacak,yaşamak demek tehlike içinde olmak demektir.Büyümek zordur!!''(Sayfa:244)


12 yorum:

 1. Seda kuzum, ben bu kitaba bir türlü ısınamadım :( İki kere aldım önüme okuma niyetinde ama yok, ı-ıh :((
  Ne güzel, sen sevmiş ve okumuşsun sonuna kadar :))
  Festivalde buluşunca kitap hakkında konuşuruz ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Minik kuşum nasıl sevemedin bak şuan çok şaşırdım aslında sevebilirsin merak etme ben sana festivalde ballandıra ballandıra anlatırım okuma isteği gelir şıp diye okursun:))

   Sil
 2. Favorilerimden biri, iyki hediye etmişler, iyki sevmişsin...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim de favorim oldu gerçekten.Bence de iyiki sevmişim..:)

   Sil
 3. Ben de çok beğenerek okudum bu kitabı :) ve hatta geçenlerde iki kitabını daha aldım İrvin Yalomun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben ilk kez okudum ve gerçekten çok beğendim.diğer kitaplarını da denemek istiyorum açıkçası siz hangılerini aldınız peki??

   Sil
 4. Benim de favorilerimdendir bu kitap. Bir ara kitaplığımda olduğunu unutup ikinci elini de almıştım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) olsun ikinci el kitaplar daha güzeldir kokuları yeter:) hem fazla kitap göz çıkarmaz:))

   Sil
 5. Yalom için ve kitap dünyası için kült denilen kitaplardan biri daha , keyif almanıza çok mutlu oldum...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle çok büyük keyif aldım diğer kitaplarını da okuyacağım:)

   Sil
 6. her gun biraz daha yakin ve divan adli kitaplarini okumadiysaniz tavsiyem olur, ben uzun yillar once okumusdum, keyifli bir yazardir gercekten. okumus iseniz yorumlarinizi bilmek isterim sevgiler...:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önerdiğiniz kitaplarını okumadım ve hemen not alıyorum tavsıyeniz için çok teşekkür ederim:)

   Sil

değerli yorumlar